Bezpieczeństwo

uslugi-BHP

„BHP” – Zachowaj bezpieczny sposób aplikacji  olejków eterycznych:

Olejki eteryczne powinny być stosowane zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Powinno to być szczególnie przestrzegane, gdy osoba ma niewielkie lub żadne doświadczenie w kontaktach z olejkami eterycznymi. Ponadto, należy zawsze zachować zdrowy rozsądek (więcej nie znaczy lepiej i nieużywane nie działa), wówczas znajdziemy korzyści ze stosowania olejków eterycznych na wielu poziomach.

Stosując olejki zawsze powinno się mieć pod ręką czysty olej roślinny, V-6, kokosowy, migdałowy lub z oliwy z oliwek (najwyższej jakości). Oleje roślinne rozcieńczają i usuwają ewentualne podrażnienia skóry. Jeśli chcesz spłukać olejek eteryczny z dłoni użyj oleju, a nie wody.

 1. Buteleczki powinny być dobrze zakręcone i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu. Prawidłowe przechowywanie daje im lata trwałości.
 2. Olejki eteryczne powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.
 3. Olejki eteryczne bogate w mentol jak np. Peppermint nie powinny być stosowane na szyję lub gardło u dzieci poniżej 30 miesiąca życia. Eukalyptus Globulus – nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 roku życia, może być natomiast z powodzeniem zastąpiony olejkiem Eukalyptus Radiata i Eukaliptus Blue.
 4. Bergamot, Grapefruit, Lemon, Orange, Tangerine i inne olejki cytrusowe lub kompozycje, zawierające te olejki, jak np.: White Angelica przyciągają komórki krwi do skóry, dlatego jeśli dajemy je na skórę, to przez kolejne 72 godziny nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca lub promieni UV.
 5. Nigdy nie należy wkraplać olejków eterycznych do uszu, oczu czy w okół oczu. Soczewki kontaktowe nie należy zakładać do oczu palcami uprzednio zamoczonymi w olejkach eterycznych. W ciągu kilku minut olejki o dużej zawartość fenoli jak np.: Oregano, Cinnamon, Thyme, Clove, Lemongrass i Bergamot mogą uszkodzić soczewki kontaktowe z tworzywa czy silikonu i podrażnić oko. Jeśli olejek dostanie się do oka przepłucz je tlustym mlekiem lub czystym lekkim olejem bazowym (V-6, migdałowy, oliwka z oliwek).
 6. Olejków eterycznych nie wkraplamy bezpośrednio do wewnątrz nosa, ani na błony śluzowe miejsc intymnych, aby ich nie podrażnić.
 7. Alergicy powinni przed pierwszym użyciem dany olejek najpierw wypróbować na przedramieniu. Jeśli w ciągu 30 minut nie pojawią się żadne zaczerwienienia czy swędzenie skóry, olejek może być bezpiecznie stosowany na inne miejsca.
 8. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny skonsultować sie z lekarzem jeśli dopiero zaczynają dowolny program zdrowotny.
 9. Rozcieńczanie olejków dla dzieci standardowe sytuacje:
  0-1 roku
   1 kropla olejku na 8 kropli oleju V-6
  2-6 lat 
  1 kropla olejku na 4 krople oleju V-6
  7-11 lat 1 kropla olejku na 2 krople oleju V-6
  12 lat – rozcieńczamy jeśli jest wrodzona wrażliwość skóryUpdated-Nursery-Infographic2
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
 10. Poniższe olejki należy bardzo ostrożnie stosować u małych dzieci i szczeniąt:
  Idaho Tansy – Wrotycz
  Hyssop (z zestawu 12 olejków Biblijnych)
  Sage – szałwia
  Clary Sage – szałwia muszkatołowa
  Wintergreen – golteria rozesłana
  Eucalyptus Globulus – eukaliptus3969179785_143976dd5d_z..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
 11. Epileptycy i osoby z nadciśnieniem powinny skonsultować się przed użyciem olejku ze swoim lekarzem. Poniższe olejki powinny być stosowane z rozwagą: Hysop, Fennel, Basil, Wintergreen, Rosemary, Peppermint, Sage, Tarragon, Nutmeg, Fir
  i Spruce.
 12. Osoby z problemem krążenia powinny ostrożnie stosować Sage i Rossemary.
 13. Przed spożyciem olejków eterycznych, które klasyfikowane są w USA jako GRAS * („powszechnie uważane za bezpieczne”) przez FDA, powinno się 1 kroplę każdego olejku rozcieńczyć w oleistej substancji (np: w syropie z Blue Agava, syropie klonowym, oliwie z oliwek lub mleku ryżowym). Spożywać dziennie tylko kilka kropel tych olejków, o ile nie otrzymało się innych instrukcji od lekarza.
 14. KĄPIEL Z OLEJKAMI. Olejki eteryczne powinny być połączone z siarczanem magnezu, solą morską, epson, kopalną lub naturalnymi żelami do kąpieli np. Young Living. Olejki tylko wtedy dobrze rozpraszają się w wodzie, a nie koncentrują na jej powierzchni w postaci małych kropelek. – na garść soli daj 2-4 kropelki dowolnie wybranego olejku.
 15. Olejków eterycznych nigdy nie używamy w pobliżu ognia czy iskier – niektóre olejki jak Orange, Pine, Fir i Peppermint mogą być łatwopalne.
 16. Więcej, nie znaczy lepiej. Jeśli mówimy 2-7 kropli to nie znaczy że lepszy efekt osiągniemy stosując 20-70 kropli na raz. Efekt będzie większy jeśli zachowamy regularność i dużą częstotliwość aplikacji olejków niż kiedy zlejemy się nimi na raz. Dlaczego tak jest? Kropla olejku potrafi mieć 2-3 razy więcej cząsteczek niż ludzkie ciało. Receptory, do których olejki trafiają szybko je absorbują. Szybko też następuje wysycenie dlatego po prostu nie trzeba lać olejku eterycznego dużo na raz, tylko parę kropli, a regularnie.

  Realistic fried egg icon, detailed 3D closeup omelet, traditional morning breakfast food logo, creative card mockup


 17. Przypominam nie dotyczy to wszystkich olejków tylko tych najwyższej jakości.
  Teoretycy mówią, aby nie namaszczać skóry olejkami nierozcieńczonymi.
  Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nie znamy pochodzenia roślin, olejku eterycznego i nie znamy do końca metody destylacji, a zwłaszcza czystości z jaką został on pozyskany. My używamy w większości nierozcieńczone niczym olejki, ale jest to kwestia ich jakości, zachowania naturalnej czystości chemicznej skóry jak i praktyki.(Przeczytajcie historię Brittany – z życia wziętą jak nieświadomi jesteśmy, co mogą zrobić z nami środki czystości i kosmetyki, mimo brutalnego testowania ich na zwierzętach.)
 18. KOMINKI i SMOG Dodaję od siebie, nie wdychaj tego czego Twoje płuca nie wydalą z najbliższym wydechem, co utknie w nich i w maleńkich porach – czyli pyłów i dymów. Mimo, że nie widzimy spalonych cząsteczek olejków eterycznych, czy też pyłów Pm10 , Pm25 mamy świadomość jak bardzo obciążają one nasze płuca i jak szkodliwy jest dla nas smog, czy palenie tytoniu i jak jest ono szkodliwe dla „biernych palaczy”.