„BHP” – Zachowaj bezpieczny sposób aplikacji olejków eterycznych:
Olejki eteryczne powinny być stosowane zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Powinno to być szczególnie przestrzegane, gdy osoba ma niewielkie lub żadne doświadczenie w kontaktach z olejkami eterycznymi. Ponadto, należy zawsze zachować zdrowy rozsądek (więcej nie znaczy lepiej, a nieużywane nie działa), wówczas znajdziemy korzyści ze stosowania olejków eterycznych na wielu poziomach.
Stosując olejki zawsze powinno się mieć pod ręką czysty olej roślinny, V-6, kokosowy, migdałowy lub z oliwy z oliwek (najwyższej jakości). Oleje roślinne rozcieńczają i neutralizują ewentualne podrażnienia skóry. Jeśli chcesz spłukać olejek eteryczny z dłoni użyj oleju, a nie wody.
- Buteleczki powinny być dobrze zakręcone i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu. Prawidłowe przechowywanie daje im lata trwałości.
- Olejki eteryczne powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.
- Olejki eteryczne bogate w mentol jak np. Peppermint nie powinny być stosowane na szyję lub gardło u dzieci poniżej 3 roku życia. Eukalyptus Globulus – nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 roku życia, może być natomiast z powodzeniem zastąpiony olejkiem Eukalyptus Radiata lub Eukaliptus Blue.
- Bergamot, Grapefruit, Lemon, Orange, Tangerine i inne olejki cytrusowe lub kompozycje, zawierające te olejki, jak np.: White Angelica, Joy, Citrus Fresh. Dlatego, jeśli dajemy olejki eteryczne z cytrusów na skórę, to przez kolejne 48-72 godzin należy ją chronić ubraniem lub cieniem i nie wybierać się np na solarium.
- Nigdy nie należy wkraplać olejków eterycznych do uszu, oczu czy wokół oczu. Soczewki kontaktowe załóż zanim otworzysz butelkę z olejkiem eterycznym, nie należy zakładać ich palcami zamoczonymi chwilę wcześniej w olejkach eterycznych. W ciągu kilku minut olejki o dużej zawartość fenoli jak np.: Oregano, Cinnamon, Thyme, Clove, Lemongrass i Bergamot mogą uszkodzić soczewki kontaktowe z tworzywa czy silikonu i podrażnić oko. Jeśli olejek dostanie się do oka przepłucz je roztworem soli, solą fizjologiczną, tłustym mlekiem lub czystym lekkim olejem roślinnym (V-6, migdałowy, oliwka z oliwek).
- Olejków eterycznych nie wkraplamy bezpośrednio do wewnątrz nosa, uszu, ani na błony śluzowe miejsc intymnych, aby ich boleśnie nie podrażnić. Jest to zasada szczególnie ważna dla osób początkujących!
- Alergicy i osoby obserwujące u siebie odczyny uczuleniowe od ziół i roślin, jeśli decydują się na używanie olejków eterycznych, powinny (jak większość początkujących osób) przed pierwszym użyciem dany olejek eteryczny najpierw wypróbować na delikatnej skórze przedramienia.
Jeśli w ciągu 30 minut nie pojawią się żadne zaczerwienienia czy swędzenie skóry, olejek eteryczny może być bezpiecznie stosowany na inne miejsca. Jeśli dyskomfort pojawi się, należy olejem roślinnym (np V-6) lub innym wysokiej jakości stosowanym w kuchni posnarować obszar aby spowolnić działanie olejku eterycznego.
Do rozcieńczania absolutnie NIE należy używać wody – ponieważ zmiękczając i poszerzając pory skóry, przyspieszysz migrację olejków eterycznych (przydatna informacja kiedy chcemy wzmocnić działanie olejków). - Zaczerwienienie nie zawsze jest reakcją alergiczną – olejki takie jak cassia, cinnamon bark, clove, lemongrass, oregano, wintergreen i i nne rozgrzewające, mogą i u większości osób spowodują reakcję na skórze – jeśli czujesz dyskomfort dodaj więcej oleju roślinnego.
- Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny zawsze skonsultować się z lekarzem jeśli dopiero zaczynają używać olejki eteryczne lub jakikolwiek dowolny program zdrowotny z suplementami itp.
Znamy wiele mam które z powodzeniem stosują i stosowały olejki Young Living (lepsze naturalne niż syntetyczne zapachy wokół nas). Zanim zaczniesz polecam lekturę „Gentle Baby” – dr Debry Raybern. - Rozcieńczanie olejków dla niemowląt i dzieci standardowe sytuacje:
0-1 roku 1 kropla olejku et. na 8 ml oleju V-6
2-6 lat 1 kropla olejku et. na 4 ml oleju V-6
7-11 lat 1 kropla olejku et. na 2 ml oleju V-6
12 lat – najpierw olejek potem olejek et. V-6, a jeśli jest wrodzona wrażliwość skóry rozcieńczamy bardziej. - Poniższe olejki eteryczne należy bardzo ostrożnie stosować u małych dzieci i szczeniąt (tak olejki są wspaniałe także dla naszych pupili):
Idaho Tansy – wrotycz pospolity (oficjalnie wycofany z handlu)
Hyssop (z zestawu 12 olejków Biblijnych)
Sage – szałwia
Clary Sage – szałwia muszkatołowa
Wintergreen – golteria rozesłana
Eucalyptus Globulus – eukaliptus gałkowy
Peppermint – mięta pieprzowa - Epileptycy i osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi powinny skonsultować się przed nadmiernym stosowaniem olejków eterycznych ze swoim lekarzem. Poniższe olejki jeśli stosowane – powinny być stosowane z rozwagą: Hysop, Fennel, Basil, Wintergreen, Rosemary, Peppermint, Sage, Tarragon, Nutmeg, Balsam Fir, i Spruce.
- Przed spożyciem olejków eterycznych, które klasyfikowane są w USA jako GRAS * („powszechnie uważane za bezpieczne”) przez FDA, powinno się 1 kroplę każdego olejku rozprowadzić w oleistej substancji (np: w syropie z Blue Agava, syropie klonowym, rozcieńczenie nastąpi w oliwie z oliwek, oleju roślinnym). Spożywać dziennie tylko kilka kropel tych olejków, o ile nie otrzymało się innych instrukcji od lekarza.
- KĄPIEL Z OLEJKAMI. Olejki eteryczne przed dodaniem do kąpieli – powinny być połączone albo z siarczanem magnezu, albo solą morską, albo solą epsom, albo kopalną albo naturalnym czystym żelem bazowym do kąpieli np. Young Living. Olejki eteryczne tylko wtedy dobrze rozproszą się w wodzie, a nie skoncentrują na jej powierzchni. Np na garść soli daj 2-4 kropelki dowolnie wybranego olejku – uprzednio sprawdzonego dla siebie.
- Olejków eterycznych nigdy nie używamy w pobliżu ognia czy iskier – niektóre olejki jak Sosny, Jodły, Świerki i inne mogą być łatwopalne.
- Więcej, nie znaczy lepiej. Jeśli mówimy 2-7 kropli to nie znaczy że lepszy efekt osiągniemy stosując 20-70 kropli na raz. Korzystny efekt będzie większy, jeśli zachowamy regularność i dużą częstotliwość aplikacji olejków, niż kiedy zlejemy się nimi w dużej ilości na raz.
- Przypominam nie dotyczy to wszystkich olejków tylko tych najwyższej jakości. Teoretycy z Brytyjskiej szkoły aromatoterapii mówią, aby nie namaszczać skóry olejkami nierozcieńczonymi.
Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nie znamy pochodzenia roślin, olejku eterycznego i nie znamy do końca metody destylacji, a zwłaszcza czystości z jaką został on pozyskany.
My używamy w większości nierozcieńczone niczym olejki eteryczne Young Living, ale jest to kwestia ich jakości, zachowania naturalnej czystości chemicznej, rodzaju skóry jak i praktyki.
(Przeczytajcie historię Brittany – z życia wziętą jak nieświadomi jesteśmy, co mogą zrobić z nami środki czystości i kosmetyki, mimo brutalnego testowania ich na zwierzętach.) - KOMINKI i SMOG – Dodaję od siebie, nie wdychaj tego czego Twoje płuca nie wydalą z najbliższym wydechem, co utknie w nich i w maleńkich porach – czyli pyłów i dymów.
Mimo, że nie widzimy spalonych cząsteczek olejków eterycznych, a kadzidełek, drewienek i palonych ziół, czy też papierosów lub pyłów Pm10, Pm25 – mamy świadomość jak bardzo obciążają one nasze płuca „biernych palaczy”.
Inhaluj czyste olejki eteryczne, dyfunduj je, rozpraszaj na wodzie to możesz robić w zamkniętym pomieszczeniu.
Chcesz palić? – Proszę bardzo pal zioła i drewienka, ale porządnie wywietrz pomieszczenie niech dym zabierze ze sobą to co złe. Kraje z których pochodzi takie stosowanie roślin w oczyszczaniu powietrza nie mają okien z plastiku i szkła, mają stale otwarty przepływ świeżego powietrza (ażurowe okna, otwarty dach, dziura na ognisko etc)
zdjecie z filmyzplecaka.pl