Bezpieczeństwo

uslugi-BHP

„BHP” – Zachowaj bezpieczny sposób aplikacji  olejków eterycznych:

Olejki eteryczne powinny być stosowane zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Powinno to być szczególnie przestrzegane, gdy osoba ma niewielkie lub żadne doświadczenie w kontaktach z olejkami eterycznymi. Ponadto, należy zawsze zachować zdrowy rozsądek (więcej nie znaczy lepiej, a nieużywane nie działa), wówczas znajdziemy korzyści ze stosowania olejków eterycznych na wielu poziomach.

Stosując olejki zawsze powinno się mieć pod ręką czysty olej roślinny, V-6, kokosowy, migdałowy lub z oliwy z oliwek (najwyższej jakości). Oleje roślinne rozcieńczają i neutralizują ewentualne podrażnienia skóry. Jeśli chcesz spłukać olejek eteryczny z dłoni użyj oleju, a nie wody.

 1. Buteleczki powinny być dobrze zakręcone i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu. Prawidłowe przechowywanie daje im lata trwałości.
 2. Olejki eteryczne powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.
 3. Olejki eteryczne bogate w mentol jak np. Peppermint nie powinny być stosowane na szyję lub gardło u dzieci poniżej 3 roku życia. Eukalyptus Globulus – nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 roku życia, może być natomiast z powodzeniem zastąpiony olejkiem Eukalyptus Radiata lub Eukaliptus Blue.
 4. Bergamot, Grapefruit, Lemon, Orange, Tangerine i inne olejki cytrusowe lub kompozycje, zawierające te olejki, jak np.: White Angelica, Joy, Citrus Fresh, dlatego jeśli dajemy je na skórę, to przez kolejne 72 godziny nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca lub promieni UV.
 5. Nigdy nie należy wkraplać olejków eterycznych do uszu, oczu czy wokół oczu. Soczewki kontaktowe załóż zanim otworzysz butelkę z olejkiem eterycznym, nie należy zakładać ich palcami zamoczonymi chwilę wcześniej w olejkach eterycznych. W ciągu kilku minut olejki o dużej zawartość fenoli jak np.: Oregano, Cinnamon, Thyme, Clove, Lemongrass i Bergamot mogą uszkodzić soczewki kontaktowe z tworzywa czy silikonu i podrażnić oko. Jeśli olejek dostanie się do oka przepłucz je roztworem soli, solą fizjologiczną, tłustym mlekiem lub czystym lekkim olejem roślinnym (V-6, migdałowy, oliwka z oliwek).
 6. Olejków eterycznych nie wkraplamy bezpośrednio do wewnątrz nosa, ani na błony śluzowe miejsc intymnych, aby ich nie podrażnić.
 7. Alergicy i osoby łatwo uczulające się, jeśli decydują się na używanie olejków eterycznych, powinny przed pierwszym użyciem dany olejek najpierw wypróbować na przedramieniu. JeślPrzy pierwszym użyciu na oleju bazowym (rośłinnym) lub z olejem pod ręką. Jeśli w ciągu 30 minut nie pojawią się żadne zaczerwienienia czy swędzenie skóry, olejek może być bezpiecznie stosowany na inne miejsca.
 8. Zaczerwienienie nie zawsze jest reakcją alergiczną – olejki takie jak cassia, cinnamon bark, clove, lemongrass są rozgrzewające i zaczerwienienie skóry pojawić cię może nawet jak użyjesz wcześniej rozcieńczenia – jeśli czujesz dyskomfort dodaj więcej oleju roślinnego.
 9. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny zawsze skonsultować sie z lekarzem jeśli dopiero zaczynają używać olejki eteryczne lub jakikolwiek dowolny program zdrowotny z suplementami itp.
 10. Rozcieńczanie olejków dla dzieci standardowe sytuacje:
  0-1 roku
   1 kropla olejku na 8 ml oleju V-6
  2-6 lat 
  1 kropla olejku na 4 ml oleju V-6
  7-11 lat 1 kropla olejku na 2 ml oleju V-6
  12 lat – rozcieńczamy na olej bazowy, jeśli jest wrodzona wrażliwość skóry rozcieńczamy bardziej.
 11.  Poniższe olejki eteryczne należy bardzo ostrożnie stosować u małych dzieci i szczeniąt:
  Idaho Tansy – wrotycz pospolity (niedostępny w handlu)
  Hyssop (z zestawu 12 olejków Biblijnych)
  Sage – szałwia
  Clary Sage – szałwia muszkatołowa
  Wintergreen – golteria rozesłana
  Eucalyptus Globulus – eukaliptus..
 12. Epileptycy i osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi powinny skonsultować się przed użyciem olejku ze swoim lekarzem. Poniższe olejki jeśli stosowane – powinny być stosowane z rozwagą: Hysop, Fennel, Basil, Wintergreen, Rosemary, Peppermint, Sage, Tarragon, Nutmeg, Balsam Fir, i Spruce.
 13. Osoby z problemem krążenia powinny ostrożnie stosować Sage i Rossemary.
 14. Przed spożyciem olejków eterycznych, które klasyfikowane są w USA jako GRAS * („powszechnie uważane za bezpieczne”) przez FDA, powinno się 1 kroplę każdego olejku rozcieńczyć w oleistej substancji (np: w syropie z Blue Agava, syropie klonowym, oliwie z oliwek, oleju roślinnym lub mleku ryżowym). Spożywać dziennie tylko kilka kropel tych olejków, o ile nie otrzymało się innych instrukcji od lekarza.
 15. KĄPIEL Z OLEJKAMI. Olejki eteryczne przed dodaniem do kąpieli – powinny być połączone albo z siarczanem magnezu, albo solą morską, albo solą epson, albo kopalną albo naturalnym czystym żelem bazowym do kąpieli np. Young Living. Olejki eteryczne tylko wtedy dobrze rozproszą się w wodzie, a nie skoncentrują na jej powierzchni. Np na garść soli daj 2-4 kropelki dowolnie wybranego olejku – uprzednio sprawdzonego dla siebie.
 16. Olejków eterycznych nigdy nie używamy w pobliżu ognia czy iskier – niektóre olejki jak Orange, Pine, Balsam Fir i Peppermint mogą być łatwopalne.
 17. Więcej, nie znaczy lepiej. Jeśli mówimy 2-7 kropli to nie znaczy że lepszy efekt osiągniemy stosując 20-70 kropli na raz. Efekt będzie większy jeśli zachowamy regularność i dużą częstotliwość aplikacji olejków niż kiedy zlejemy się nimi na raz. Dlaczego tak jest? Kropla olejku potrafi mieć 2-3 razy więcej cząsteczek niż ludzkie ciało. Receptory, do których olejki trafiają szybko je absorbują. Szybko też następuje wysycenie dlatego po prostu nie trzeba lać olejku eterycznego dużo na raz, tylko parę kropli, a regularnie. Nadmiar olejków zostanie też odrzucony przez ciało w postaci dyskomfortu, którego w relaksującej kąpieli czy inhalacji z dłoni wcale nie potrzebujemy. 

  Realistic fried egg icon, detailed 3D closeup omelet, traditional morning breakfast food logo, creative card mockup 

 18. Przypominam nie dotyczy to wszystkich olejków tylko tych najwyższej jakości.
  Teoretycy mówią, aby nie namaszczać skóry olejkami nierozcieńczonymi.
  Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nie znamy pochodzenia roślin, olejku eterycznego i nie znamy do końca metody destylacji, a zwłaszcza czystości z jaką został on pozyskany. My używamy w większości nierozcieńczone niczym olejki, ale jest to kwestia ich jakości, zachowania naturalnej czystości chemicznej skóry jak i praktyki.(Przeczytajcie historię Brittany – z życia wziętą jak nieświadomi jesteśmy, co mogą zrobić z nami środki czystości i kosmetyki, mimo brutalnego testowania ich na zwierzętach.)
 19. KOMINKI i SMOG Dodaję od siebie, nie wdychaj tego czego Twoje płuca nie wydalą z najbliższym wydechem, co utknie w nich i w maleńkich porach – czyli pyłów i dymów. Mimo, że nie widzimy spalonych cząsteczek olejków eterycznych, czy też pyłów Pm10 , Pm25 mamy świadomość jak bardzo obciążają one nasze płuca i jak szkodliwy jest dla nas smog, czy palenie tytoniu i jak jest ono szkodliwe dla „biernych palaczy”.