Bezpieczeństwo

uslugi-BHP

„BHP” – Zachowaj bezpieczny sposób aplikacji  olejków eterycznych:

Olejki eteryczne powinny być stosowane zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Powinno to być szczególnie przestrzegane, gdy osoba ma niewielkie lub żadne doświadczenie w kontaktach z olejkami eterycznymi. Ponadto, należy zawsze zachować zdrowy rozsądek (więcej nie znaczy lepiej, a nieużywane nie działa), wówczas znajdziemy korzyści ze stosowania olejków eterycznych na wielu poziomach.

Stosując olejki zawsze powinno się mieć pod ręką czysty olej roślinny, V-6, kokosowy, migdałowy lub z oliwy z oliwek (najwyższej jakości). Oleje roślinne rozcieńczają i neutralizują ewentualne podrażnienia skóry. Jeśli chcesz spłukać olejek eteryczny z dłoni użyj oleju, a nie wody.

 1. Buteleczki powinny być dobrze zakręcone i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu. Prawidłowe przechowywanie daje im lata trwałości.
 2. Olejki eteryczne powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.
 3. Olejki eteryczne bogate w mentol jak np. Peppermint nie powinny być stosowane na szyję lub gardło u dzieci poniżej 3 roku życia. Eukalyptus Globulus – nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 roku życia, może być natomiast z powodzeniem zastąpiony olejkiem Eukalyptus Radiata lub Eukaliptus Blue.
 4. Bergamot, Grapefruit, Lemon, Orange, Tangerine i inne olejki cytrusowe lub kompozycje, zawierające te olejki, jak np.: White Angelica, Joy, Citrus Fresh. Dlatego, jeśli dajemy olejki eteryczne z cytrusów na skórę, to przez kolejne 48-72 godzin należy ją chronić ubraniem lub cieniem i nie wybierać się np na solarium.
 5. Nigdy nie należy wkraplać olejków eterycznych do uszu, oczu czy wokół oczu. Soczewki kontaktowe załóż zanim otworzysz butelkę z olejkiem eterycznym, nie należy zakładać ich palcami zamoczonymi chwilę wcześniej w olejkach eterycznych. W ciągu kilku minut olejki o dużej zawartość fenoli jak np.: Oregano, Cinnamon, Thyme, Clove, Lemongrass i Bergamot mogą uszkodzić soczewki kontaktowe z tworzywa czy silikonu i podrażnić oko. Jeśli olejek dostanie się do oka przepłucz je roztworem soli, solą fizjologiczną, tłustym mlekiem lub czystym lekkim olejem roślinnym (V-6, migdałowy, oliwka z oliwek).
 6. Olejków eterycznych nie wkraplamy bezpośrednio do wewnątrz nosa, uszu, ani na błony śluzowe miejsc intymnych, aby ich boleśnie nie podrażnić. Jest to zasada szczególnie ważna dla osób początkujących! 
 7. Alergicy i osoby obserwujące u siebie odczyny uczuleniowe od ziół i roślin, jeśli decydują się na używanie olejków eterycznych, powinny (jak większość początkujących osób) przed pierwszym użyciem dany olejek eteryczny najpierw wypróbować na delikatnej skórze przedramienia.
  Jeśli w ciągu 30 minut nie pojawią się żadne zaczerwienienia czy swędzenie skóry, olejek eteryczny może być bezpiecznie stosowany na inne miejsca. Jeśli dyskomfort pojawi się, należy olejem roślinnym (np V-6) lub innym wysokiej jakości stosowanym w kuchni posnarować obszar aby spowolnić działanie olejku eterycznego. 
  Do rozcieńczania absolutnie NIE należy używać wody – ponieważ zmiękczając i poszerzając pory skóry, przyspieszysz migrację olejków eterycznych (przydatna informacja kiedy chcemy wzmocnić działanie olejków). 
 8. Zaczerwienienie nie zawsze jest reakcją alergiczną – olejki takie jak cassia, cinnamon bark, clove, lemongrass, oregano, wintergreen i i nne rozgrzewające, mogą i u większości osób spowodują reakcję na skórze – jeśli czujesz dyskomfort dodaj więcej oleju roślinnego.
 9. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny zawsze skonsultować się z lekarzem jeśli dopiero zaczynają używać olejki eteryczne lub jakikolwiek dowolny program zdrowotny z suplementami itp.
  Znamy wiele mam które z powodzeniem stosują i stosowały olejki Young Living (lepsze naturalne niż syntetyczne zapachy wokół nas). Zanim zaczniesz polecam lekturę „Gentle Baby” – dr Debry Raybern.
 10. Rozcieńczanie olejków dla niemowląt i dzieci standardowe sytuacje:
  0-1 roku
   1 kropla olejku et. na 8 ml oleju V-6
  2-6 lat 
  1 kropla olejku et. na 4 ml oleju V-6
  7-11 lat 1 kropla olejku et. na 2 ml oleju V-6
  12 lat – najpierw olejek potem olejek et. V-6, a jeśli jest wrodzona wrażliwość skóry rozcieńczamy bardziej.
 11.  Poniższe olejki eteryczne należy bardzo ostrożnie stosować u małych dzieci i szczeniąt (tak olejki są wspaniałe także dla naszych pupili):
  Idaho Tansy – wrotycz pospolity (oficjalnie wycofany z handlu)
  Hyssop (z zestawu 12 olejków Biblijnych)
  Sage – szałwia
  Clary Sage – szałwia muszkatołowa
  Wintergreen – golteria rozesłana
  Eucalyptus Globulus – eukaliptus gałkowy
  Peppermint – mięta pieprzowa
 12. Epileptycy i osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi powinny skonsultować się przed nadmiernym stosowaniem olejków eterycznych ze swoim lekarzem. Poniższe olejki jeśli stosowane – powinny być stosowane z rozwagą: Hysop, Fennel, Basil, Wintergreen, Rosemary, Peppermint, Sage, Tarragon, Nutmeg, Balsam Fir, i Spruce.
 13. Przed spożyciem olejków eterycznych, które klasyfikowane są w USA jako GRAS * („powszechnie uważane za bezpieczne”) przez FDA, powinno się 1 kroplę każdego olejku rozprowadzić w oleistej substancji (np: w syropie z Blue Agava, syropie klonowym, rozcieńczenie nastąpi w oliwie z oliwek, oleju roślinnym). Spożywać dziennie tylko kilka kropel tych olejków, o ile nie otrzymało się innych instrukcji od lekarza.
 14. KĄPIEL Z OLEJKAMI. Olejki eteryczne przed dodaniem do kąpieli – powinny być połączone albo z siarczanem magnezu, albo solą morską, albo solą epsom, albo kopalną albo naturalnym czystym żelem bazowym do kąpieli np. Young Living. Olejki eteryczne tylko wtedy dobrze rozproszą się w wodzie, a nie skoncentrują na jej powierzchni. Np na garść soli daj 2-4 kropelki dowolnie wybranego olejku – uprzednio sprawdzonego dla siebie.
 15. Olejków eterycznych nigdy nie używamy w pobliżu ognia czy iskier – niektóre olejki jak Sosny, Jodły, Świerki i inne mogą być łatwopalne.
 16. Więcej, nie znaczy lepiej. Jeśli mówimy 2-7 kropli to nie znaczy że lepszy efekt osiągniemy stosując 20-70 kropli na raz. Korzystny efekt będzie większy, jeśli zachowamy regularność i dużą częstotliwość aplikacji olejków, niż kiedy zlejemy się nimi w dużej ilości na raz.  

  Realistic fried egg icon, detailed 3D closeup omelet, traditional morning breakfast food logo, creative card mockup 

 17. Przypominam nie dotyczy to wszystkich olejków tylko tych najwyższej jakości. Teoretycy z Brytyjskiej szkoły aromatoterapii mówią, aby nie namaszczać skóry olejkami nierozcieńczonymi.
  Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nie znamy pochodzenia roślin, olejku eterycznego i nie znamy do końca metody destylacji, a zwłaszcza czystości z jaką został on pozyskany.
  My używamy w większości nierozcieńczone niczym olejki eteryczne Young Living, ale jest to kwestia ich jakości, zachowania naturalnej czystości chemicznej, rodzaju skóry jak i praktyki.
  (Przeczytajcie historię Brittany – z życia wziętą jak nieświadomi jesteśmy, co mogą zrobić z nami środki czystości i kosmetyki, mimo brutalnego testowania ich na zwierzętach.)
 18. KOMINKI i SMOG – Dodaję od siebie, nie wdychaj tego czego Twoje płuca nie wydalą z najbliższym wydechem, co utknie w nich i w maleńkich porach – czyli pyłów i dymów.
  Mimo, że nie widzimy spalonych cząsteczek olejków eterycznych, a kadzidełek, drewienek i palonych ziół, czy też papierosów lub pyłów Pm10, Pm25 – mamy świadomość jak bardzo obciążają one nasze płuca „biernych palaczy”.
  Inhaluj czyste olejki eteryczne, dyfunduj je, rozpraszaj na wodzie to możesz robić w zamkniętym pomieszczeniu.
  Chcesz palić? – Proszę bardzo pal zioła i drewienka, ale porządnie wywietrz pomieszczenie niech dym zabierze ze sobą to co złe. Kraje z których pochodzi takie stosowanie roślin w oczyszczaniu powietrza nie mają okien z plastiku i szkła, mają stale otwarty przepływ świeżego powietrza (ażurowe okna, otwarty dach, dziura na ognisko etc)